Samsun Otel firması Alya Suit olarak hizmetinizdeyiz. 1+0 Stüdyo ve 1+1 odalarımız ile hem sizin hemde ailenizin güzel bir tatil geçirmesi için elimizden geleni yapıyoruz. Müşterimiz değil, misafirimizsiniz.  Samsun otelleri arasında en uygun otel fiyatları ve en ucuz otel fiyatları sitemizde bulunmaktadır.

En Uygun Fiyata Samsun Ucuz Otelleri

Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun’da gezilecek yerlerin başında gelen Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, fuar alanı içerisinde yer alıyor. Müzede gezerken Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait sikkeler; Samsun ve çevresinde ele geçen Kalkolitik, İlk Tunç, Hitit, Helenistik, ve Roma dönemlerine ait bronz, kemik, taş ve pişmiş topraktan oluşan eserler; antik Amisos kentinde ortaya çıkarılan göz alıcı Amisos hazineleri ve Samsun yöresinden müzeye gelen etnografik eşyalar arasında kendinizi tarihte bir zaman yolculuğuna çıkmış gibi hissedebilirsiniz.

Anemon Samsun Hotel Sheraton Grand Samsun Hotel  North Point Otel Samsun Grand Atakum Otel Grand Amisos Hotel Gloria Tibi Otel Serra Hotel Yafeya Otel Otel Necmi My Suit Residence Kent Otel Samsun Kuloğlu Otel Deluxe Residence Grand Desi Hotel Samsun Konaks Janti Boutique Hotel & Cafe Brunch Konaks Otel Sweet Home SAMSUN

İlk Adım Anıtı

Bu anıt, 1981-1982 yılları arasında Samsun halkı tarafından yaptırılmış. Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından yapılan anıt, hem Atatürk ve beraberindekilerin 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ilk ayak basışlarını hem de Kurtuluş Mücadelesi’nin başladığı yeri simgeliyor. İki ucunda gençliği simgeleyen heykeller bulunan anıt, aynı zamanda dayanışmayı da temsil ediyor.

Heinrich Krippel Caddesi ve Onur Anıtı

İlkadım ilçesindeki Belediye Parkı’nda yer alan Onur Anıtı, Samsun halkı tarafından Avusturyalı Heykeltıraş Heinrich Krippel’e yaptırılmış. Oldukça gerçekçi ve heybetli olan Onur Anıtı’nın kaidesinin yanlarında, biri halkı ve Atatürk’ü beraber gösteren, diğeri savaş anını canlandıran iki kabartma ve yazılar bulunuyor.

Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının karaya ilk ayak bastıkları meydana yerleştirilen Bandırma Vapuru örneği, 2003 yılında müze olarak ziyarete açıldı. Müze, Doğu Park’ta yer alıyor. Bandırma Vapuru Müzesi’nde yer alan, Atatürk’ün arkadaşlarını ve vapur mürettebatını simgeleyen bal mumu heykeller buraya ruh veriyor. Ayrıca müze içerisinde, Atatürk’e ve o yıllara ait olan eşyalar sergileniyor.

Milli Mücadele Anıtı

Kurtuluş Savaşı’nı ve genelgeleri betimleyen on kabartmadan oluşan Milli Mücadele Panoraması ile Türkiye’nin yedi bölgesini temsil eden yedi figürlü Milli Kurtuluş Anıtı, Bandırma Vapuru ve Millî Mücadele Parkı Açık Hava Müzesi’ne ait alanda sergileniyor.

Amisos Tepesi

Batıpark’tan teleferiğe binerek Amisos Tepesi’ne ulaşabilir ve burada şehri kuş bakışı seyredebilirsiniz. Tepede yer alan kafelerde çay içip dinlenebilir, yemek yiyebilirsiniz.

Samsun Kaplıcaları

Samsun’da mutlaka gidilmesi gereken yerler arasında dünyaca ünlü Ladik-Hamamayağı Kaplıcaları da bulunuyor. Suyu, piknik alanları ve çevresindeki dinlenme tesisleriyle bu kaplıcalar Samsun Otelleri’nde konaklayan misafirlerin oldukça ilgisini çekiyor. Bunun yanında Havza Kaplıcaları da ziyaret edilebilir.

Samsun ve Amazonlar

Samsun’un kültürel zenginlikleri arasında yer alan efsanevi kadın savaşçılar olarak bilinen Amazonlar’ın, Thermedon Çayı (Samsun’un Terme İlçesi) yakınlarında kurdukları “The Miskyra” kentinde yaşadıkları belirtiliyor. Çeşitli kaynaklarda daha iyi ok atabilmek için bir göğüslerini kestikleri rivayet edilen ve birçok efsanede adları geçen Amazonlar adına her yıl Terme’de festival düzenleniyor.

Samsun’da Ne Yenir?

Tir (kaz yufkası), yer pancarı (yazı pancarı), mısır çorbası, yoğurtlu çorba, mercimekli bulgur pilavı, keşkek, karalahana çorbası, hamsili ekmek, hamsili pilav ve kocakarı gerdanı (burma) bu yöreye ait yemekler arasında sayılıyor. Kaldırayak, madımak, nünük gibi bitkilerdense sıklıkla kavurma ya da çorba yapılıyor. Samsun’da geçirdiğiniz günlerde bu güzel lezzetleri denemeyi ihmal etmeyin.

 

Atakum Otelleri için  Uygun Fiyata Atakum Ucuz Oteller makalemizi okuyabilir siniz.